شنبه 13 آذر 1400

 

مواد شیمیایی تشکیل دهنده تونر

تونر یکی از موادی است که  این روزها  استفاده زیادی از آن در دستگاه های کپی و پرینتر می شود. وقتی که کارتریج پرینتر شما کم کم، چاپ کمرنگی تری می زند، به فکر تغییر و شارژ آن می افتید. همانطور که قبلاً توضیح دادیم، تونر ماده ای است که برای چاپ بر دستگاه های لیزری روی کاغذ ذوب می شود. عمده مواد تشکیل دهنده تونر، پلاستیک میباشد. پلاستیک دو مزیت دارد: یکی اینکه بهر شکل و شمایلی در می آید و دیگر اینکه بعد از ذوب شدن و سفت شدن براحتی تغییر شکل نمی دهد، مگر با حرارت

قبلاً درمقالات قبلی در مورد نحوه کار تونر و اینکه تونر چیست توضیح داده ایم. در این مقاله با مواد اصلی تشکیل دهنده تونر آشنا می شویم.

Polyester (پلی استر)

 85  تا 95 درصد تونر را پلاستیک تشکیل می دهد که بصورت پودر روانه بازار می شود. هر چقدر دانه های این پودر، ریزتر باشد، کیفیت چاپ بهتر است.  می توان از پلیمر هم استفاده نمود ولی پلی استرهمان موادی است که با آن بطری آب معدنی و نوشابه را می سازند. البته پلی استر گرانتر از پلیمر است ولی ویژگی های آن، ارزشش را دارد. به علت داشتن سه ویژگی براق بودن، کمتر سمی بودن و داشتن نقطه ذوب کم، انرژی کمتری مصرف می کند و پرینتر یا دستگاه کپی، سریع تر عمل چاپ را انجام می دهد. پلاستیک مورد استفاده در تونر اصلاً برای تنفس و ریه خوب نیست و اگر روی لباس خودتان ریخته شد، حتماً با آب سرد بشویید چون آب گرم باعث چسبیدن تونر به اشیا می شود.

polyster-powder

Polypropylene Wax (موم پلی پروپیلن)

از موم پلی پروپیلن در روانکاری استفاده می شود. این ماده یک پلیمر مانند پلی استر است، اما رشته های کربن طولانی آن، کمترین مواد شیمیایی را که از آنها آویزان است، رها می کند، بنابراین مولکول ها می توانند به آسانی بر یکدیگر لغزش و لیز بخورند.

Polypropylene-Wax

Carbon Black (کربن سیاه)

پلی استر بی رنگ است.  برای اینکه مشکی شود، با مواد خالصی باید ادغام شود تا رنگی شود. موادی همانند قیر یا کریوزوت و کربن سیاه اصلی ترین مواد تشکیل دهنده تونر مشکی است. کربن سیاه، مواد پلاستیکی را محکم می کند. تایرها به همین علت مشکی هستند. این ماده نیز باعث استحکام و چسبندگی چاپ روی کاغذ می شود.

Carbon-Black

رنگ های دیگر کارتریج ها، همانطور که می دانیم زرد، قرمز و آبی است. برای رنگ زرد از ترکیب بنزیمیدازولون استفاده می شود.

Pigment Yellow 180

Pigment Red 122 (رنگدانه قرمز)

این رنگ از ترکیبات کیناکریادون بدست میاید. این رنگدانه موارد مصرف زیادی در صنعت دارد.

Pigment-Red-122(رنگدانه آبی)

فتالوسیانین مس سازنده رنگ آبی در تونر میباشد که مابین رنگ آبی و سبز بنظر می آید. این رنگ در بیمارستان ها در لباس بیماران استفاده می شود که رنگ خون را روی آن، مشکی بنظر می رسد.

Pigment Blue 15-3

Fumed Silica (سیلیکا فوم)

دانه های شیشه ای میکروسکوپی (SiO2) روی سطح ذرات تونر یک جریان ابریشمی و تقریبا مایع را فراهم می کنند. این ماده باعث می شود که تونر روی صفحه در سرعتهای امروزی پرینترهای اداری مدرن گسترش دهد. این به ویژه در تونرهای پلی استر که بیشتر در معرض سوخته شدن هستند مشاهده میشود

امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشند.

 

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: تبریز، خیابان امام، نرسیده به آبرسان، خیابان رضانژاد جنوبی (به سمت پاستور)، ساختمان روادار، پلاک 1، ایرانمهر
شماره تماس : 33250812-041     تلفن  همراه: 09142152586
شماره فکس:   33250812-041
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

        

سوالی دارید؟ لطفا پیام بگذارید
نام و نام خانوادگی *
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
پست الکترونیکی *
لطفا آدرس پست الکترونیکی خود را صحیح وارد نمایید.
موضوع پیام *
لطفا موضوع پیام ارسالی خود را بنویسید.
پیام *
لطفا متن پیام خود را تکمیل نمایید.
ورودی نامعتبر است