شنبه 13 آذر 1400

گارانتی و ضمانت کالا
اصطلاح گارانتی عهدی است میان دو شخص به گونه‌ای که اگر شرایط خاصی رخ داد این عهد عملی شود. به عنوان مثال وقتی شخصی می‌خواهد از بانک وام بگیرد، نیاز به یک ضامن (Guarantor) دارد تا او را ضمانت کند که در صورت عدم پرداخت اصل پول توسط وام گیرنده، وی پول را باز پس دهد. امروزه این لغت بیشتر در خرید و فروش و معاملات به کار می‌رود و معمولاً تولیدکنندگان محصولات، به مصرف کننده‌های خود ضمانت یا گارانتی می‌دهند که محصولاتشان در مدت زمان مشخصی کاملاً درست کار می‌کند و اگر این طور نباشد اصل پول برگشت داده یا محصول تعویض می‌شود. گارانتی در واقع نوعی پشت گرمی برای مصرف کننده است که تولیدکننده در مدت زمان خاص برای محصول خود به وی می‌دهد تا اطمینان حاصل کند محصول خریداری شده همانی است که مشخصاتش در تبلیغات آمده و اگر مصرف کننده راضی نبود، حاضر است آن را پس گرفته یا تعویض کند..

وارانتی (Warranty) شباهت زیادی به گارانتی دارد ولی خریدار بعد از خرید کالا نمی تواند تصمیم خود را عوض کند. وارانتی قولی است که معمولاً بین فروشنده و خریدار - یا تولیدکننده و مصرف کننده - گذاشته می‌شود و فروشنده - از طرف تولیدکننده - تأکید می‌کند که محصول او در مدت زمان مشخص - که معمولاً از دوره گارانتی بیشتر است - با همان مشخصات اولیه کار می‌کند. تولیدکننده معمولاً در مدت زمان وارانتی در صورت بروز مشکل برای محصول هزینه تعمیر یا تعویض قطعات را به عهده می‌گیرد و به این طریق به مصرف کننده اطمینان می‌دهد که در طول مدت وارانتی نیازی به انجام هزینه تعمیرات ندارد. از این رو در مدت گارانتی می‌توان به اصل پول خود رسید اما در مدت وارانتی این امر میسر نیست. خدماتی مانند وارانتی یا گارانتی هر دو به دلخواه تولیدکننده یا حتی درپاره‌ای موارد به دلخواه فروشنده برای جلب بیشتر رضایت مشتری به یک کالا اختصاص پیدا می‌کند و در واقع الزامی در ارائه آنها وجود ندارد.

گارانتی
اصطلاح گارانتی عبارت است از قولی لازم که شخصی به شخص دیگر می‌دهد بگونه‌ای که اگر شرایط خاصی رخ داد این قول عملی شود. اما امروزه این لغت بیشتر در خرید و فروش و معاملات بکار می‌رود.
در نگاهی دقیقتر، گارانتی در واقع نوعی پشت گرمی برای مصرف کننده می‌باشد. جالب است بدانید که فلسفه و ایده گارانتی نه تنها در دنیای واقعی بلکه در بسیاری از مصنوعات بشری نیز کاربرد دارد. بعنوان مثال یک سیستم عامل کامپیوتر ممکن است به برنامه‌های اجرایی گارانتی بکند که هر لحظه که برنامه نیاز به حافظه بیشتر داشت، حافظه لازم در اختیار برنامه قرار بگیرد.


شروع زمان گارانتی به چند گونه است:

حالتی که در آن در شماره سریال آن قید شده یا اینکه کارت ضمانت کارخانه‌ای داشته باشد.
حالتی که هنگام خرید، فروشنده با ارائه فاکتور و قید تاریخ تضمین می‌کند.
حالتی که دستگاه را در منزل شما نصب می‌کنند فاکتور ضمانت را تحویل می‌دهند.


گارانتی صریح
گارانتی صریح عموماً ضمانتی است از طرف فروشنده محصول که در آن میزان کیفیت یا عملکرد آن محصول تضمین شده و مشخص شده تحت چه شرایطی آن کالا می‌تواند بازگشت داده شده، تعویض و یا تعمیر شود. معمولاً این تضمین به عنوان فرم مخصوصی تحت عنوان گارانتی یا وارانتی همراه با محصول خریداری شده تحویل داده می شود. البته در برخی موارد طبق قانون، گارانتی بر حسب ادعای کارخانه سازنده در مورد محصول آن قرار داده می شود، مانند ادعاهایی که در تبلیغات تلویزیونی برای معرفی محصول مطرح می‌شوند و باید این ادعاها کاملاً مطابق کالای ارائه شده در بازار باشند. معمولاً سند گارانتی به خریدار این تضمین را می‌دهد که محصول خریداری شده کیفیت خوبی داشته و کمبودی از نظر «مواد سازنده و طرز کار» نخواهد داشت. می‌توان برای خدمات نیز گارانتی صادر کرد. برای مثال تعمیرگاه ماشین ضمانت می کند تا ۹۰ روز بعد از خرید آن، گارانتی تعمیر خواهد داشت.
گارانتی صریح می‌تواند به صورت لفظی و کتبی داده شود. در آمریکا فروشنده می‌تواند از جمله خاصی برای تبلیغ کالای خود استفاده کند که معمولاً از آن به عنوان تبلیغات پر سر و صدا و یا غلو یاد می‌شود و خریدار تنها نمی‌تواند مبنای خرید کالا را بر پایه آن بگذارد. برای مثال «این چاقوی پوست کن بهترین چاقوی روی زمین است» مسلماً تنها یک غلو است و در عوض جمله‌ای مانند «این چاقوی پوست کن هرگز به تیز کردن نیاز نخواهد داشت» نوعی گارانتی صریح است که تا زمانی که از آن برای کار دیگری استفاده نشود، نیازی به تیز کردن نخواهد داشت. در برخی کشورهای دیگر (مانند انگلستان، کانادا و تایوان) قوانین محافظت از خریدار وجود دارند که مانع تبلیغات با واژه‌های غیر واقعی یا غیرقابل اثبات برای معرفی کالا می‌شوند.
برخی نیز با سوء استفاده از نام تجاری معروف دیگری گارانتی صریح صادر می‌کنند، که به آن «به نام دیگری معامله کردن» می‌گویند؛ در این حالت منبع و کیفیت کالا به درستی معرفی نشده است.

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: تبریز، خیابان امام، نرسیده به آبرسان، خیابان رضانژاد جنوبی (به سمت پاستور)، ساختمان روادار، پلاک 1، ایرانمهر
شماره تماس : 33250812-041     تلفن  همراه: 09142152586
شماره فکس:   33250812-041
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

        

سوالی دارید؟ لطفا پیام بگذارید
نام و نام خانوادگی *
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
پست الکترونیکی *
لطفا آدرس پست الکترونیکی خود را صحیح وارد نمایید.
موضوع پیام *
لطفا موضوع پیام ارسالی خود را بنویسید.
پیام *
لطفا متن پیام خود را تکمیل نمایید.
ورودی نامعتبر است