شنبه 13 آذر 1400

تکنولوژی پرینت سه بعدی چیست؟

scene4.jpg

 

تکنولوژی پرینت سه بعدی یا 3D از جمله فناوری هایی است که هزینه های لازم برای تولید اشیاء فیزیکی را بشدت کاهش می دهد

هزینه های پایین پرینترهای سه بعدی امروزی باعث شده اند این چاپگرها برای تولید محصولات و فناوری های جدید بسیار ایده آل و کاربردی باشند. عملکرد ساده‌ پرینتر های سه بعدی استفاده از آن‌ها را برای افراد غیر حرفه ای هم آسان میکند تا بتوانند بیشتر تمرکزشان را روی طراحی قرار دهند.

تکنولوژی پرینت سه بعدی چیست؟

پرینترهای سه بعدی مکانیزمی دارند که با استفاده از آن می توانند از روی مدل های دیجیتال، اشیای سه بعدی جامد را با هر شکلی تولید کنند. پرینت سه بعدی فرایندی افزایشی میباشد که در آن مواد لایه به لایه ساخته می شوند و روی هم قرار می گیرند. در مدل های قدیمی از فرایند کاهشی استفاده می شد که در آن مواد تراشکاری می شد تا قالب های لازم برای ریخته گری یا خود محصول نهایی تولید شود.

فرایندهای ساخت کاهشی مدل های مختلفی دارند. مدل سازی Fused Filament Fabrication (تولید حرارتی رشته های فیلامنتی) برای مواد ترموپلاستیک (مثل ABS یا PLA) و با اکستروژن کنترل شده‌ مواد خام ریخته گری کار می کند. یکی دیگر از مدل های این چاپگرها Stereolithography است که از نور برای انجام تغییرات مورد نظر در فتوپلیمر استفاده می کند و همچنین چاپگر Selective Laser Sintering که برای ترکیب کردن فلزهای پودرشده استفاده می شود.

این فناوری اولین بار در سال 1981 ابداع شد اما محدود به حوزه تولید سنتی بود. در سال 2005 پروژه Reprap برای تولید یک پرینتر 3D خود تکرار کننده‌ با سخت افزار متن باز راه اندازی شد که هدفش قرار دادن این فناوری قوی در دسترس افراد معمولی بود.

فناوری چاپ سه بعدی پس از پروژه Reprap جنبه های مختلف زندگی افراد را تغییر داد از پیشرفت های غیرمنتظره در علم پزشکی گرفته تا تولید بدون ضایعات و امکان تولید بخش های مختلف بدن.

امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشند.

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: تبریز، خیابان امام، نرسیده به آبرسان، خیابان رضانژاد جنوبی (به سمت پاستور)، ساختمان روادار، پلاک 1، ایرانمهر
شماره تماس : 33250812-041     تلفن  همراه: 09142152586
شماره فکس:   33250812-041
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

        

سوالی دارید؟ لطفا پیام بگذارید
نام و نام خانوادگی *
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
پست الکترونیکی *
لطفا آدرس پست الکترونیکی خود را صحیح وارد نمایید.
موضوع پیام *
لطفا موضوع پیام ارسالی خود را بنویسید.
پیام *
لطفا متن پیام خود را تکمیل نمایید.
ورودی نامعتبر است